(59) ” Panna młoda” Nike Farida


nike-farida-panna-mloda-okladka-cover-2014

 

Kultura Bliskiego Wschodu od wieków pociąga licznych podróżników. Zabytki zachowane w niezwykle dobrym stanie, orientalna kuchnia, wielokulturowość, piękna pogoda, bogactwo darów morza, surowość pustyni. Pełna kontrastów, bogatych szejków, biedy szerzącej się na ulicach i zagranicznych gości, którzy budują swój własny mały raj na ziemi.

To wszystko zawiera się w lekturze „Panny młodej” tomie pierwszym trylogii „Róża Pustyni” Nike Faridy. Autorka jest Polką, wychowującą się w Libii, gdzie spędzała czas na rozkoszowaniu się morską bryzą, zgłębianiu historii i archeologicznych wojażach. Przez wiele lat pracowała w amerykańskich korporacjach.

W swojej powieści roztacza przed nami losy czterech rodzin, skupiając się głównie na dwóch pokoleniach. Lata siedemdziesiąte dwudziestego wieku. W Polsce komuna nie pozwala na godziwe zarobki. Na wschodzie Kaddafi dobiera się do władzy. Liczni obcokrajowcy, w tym Polacy przyjeżdżają do Libii zachęceni wysokimi pensjami i rajskim klimatem. Na jednym z urodzinowych przyjęć poznaje się para wchodząca w dorosłość. Choć ich światy w żadnym razie do siebie nie pasują, młodzi nie zwracają uwagi na konwenanse i poddają się impulsowi, który nakazuje im być razem. Czy uczucie, które ich połączy ma szansę się rozwinąć? Czy rodziny, należące do dwóch odwiecznie ze sobą skłóconych obozów pozwolą na tak wielki mezalians? Zwykła dziewczyna i arabski książę, czy znajdą przepis na szczęście?

Razem z bohaterami podróżujemy wśród piasków Sahary, amerykańskich metropolii, rzymskich uliczek, maltańskich szkół oraz polskich kamienic. Poza bogatym światem przedstawionym autorka stworzyła pełne dynamizmu postaci, nieopierające się stereotypom. Mamy, więc Karen, patrzącą na powolny rozpad małżeństwa matki Polki i ojca Amerykanina, bliźniaków Jacka i Andrzeja, których poróżnia miłość do jednej dziewczyny, fanatyka Faraga, Marię nieodnajdującą się w roli matki i żony, powoli popadającą w alkoholizm Barbarę, którą gubi romans z synem przyjaciółki, oraz wiele innych barwnych bohaterów.

Wprowadzając czytelnika w ich losy, autorce udało się uniknąć, zalania nas natłokiem nazwisk, choć na początku lektury ich ogarnięcie stanowi pewien szkopuł. Postaci nie są szablonowymi marionetkami w rękach kukiełkarza, niejednokrotnie potrafią zaskoczyć, wzbudzić litość, pogardę, w końcu akceptację.

W podróże po gorących plażach autorka wplata problemy nurtujące ludzkość od wieków. Nieszczęśliwa miłość, zdrady, wojna pomiędzy Żydami a Islamistami, poszukiwanie swojego miejsca na Ziemi, pogoń za pieniądzem i władzą, tęsknota za utraconym szczęściem, wszystko złagodzone orientalnym przepychem oraz przepisami, z których na pewno skorzysta nie jedna pani.

Dialogi mogą czasami irytować. Na początku możecie się zrazić do rozmów, które wyglądają, jak wycięte z przewodnika dla średnio ogarniętego turysty, ale dalsze zgłębianie lektury niszczy to przykre wrażenie. Autorka nieco gubi się podczas budowania napięcia, nie dając rozwinąć się danej sytuacji, niektórych czytelników może też irytować ciągłe latanie z jednego kraju do drugiego. Ciekawym zabiegiem są tytuły rozdziałów, które wywołają uśmiech oraz okażą się tropem dla nie jednego czytelnika. Weźmy choćby „Miłość w czasach zarazy”, „Diuna”, czy „Kora i Persefona”. Mimo to ksiażkę czyta się naprawdę szybko, w szczególności podczas długiej podróży.

„Panna młoda” to również świetna lekcja najnowszej historii świata, w szczególności konfliktu od lat toczącego się w Palestynie. Autorka funduje nam przekrój poprzez działanie terrorystów, choć nieraz ponosi ją wyobraźnia, niektóre zdarzenia mogą nas przyprawić o gęsią skórkę, jak na przykład atak na Jana Pawła II.

W ogólnym rozrachunku nie pozostaje mi nic innego, jak polecić wam lekturę „Panny młodej”. Kto wie, może odkryjecie w niej coś wyjątkowo ciekawego dla was samych? Mnie pozostaje czekać na kontynuację losów Karen, bliźniaków reszty bohaterów.

Tytuł oryginału: Panna młoda; Wydawnictwo: Prószyński i S-ka; Data wydania: 2014; ISBN: 978-83-7961-026-6; Liczba stron: 432

Za książkę dziękuję:

1391863_199541960230453_1462757444_a

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s